ddr1 رم نوع اول

چگونه رم های DDR1 را از رم های DDR2 تشخیص دهیم ؟

چگونه رم های DDR1 را از رم های DDR2 تشخیص دهیم ؟
ابتدا رم های ddr1 که در این مقاله برای اختصار رم های نوع اول نامگذاری می شوند ارائه شدن و سپیس رم های DDR2 موسوم به رم های نوع دوم .

ddr1 رم نوع اول

ddr1 رم نوع اول

رم های نوع اول دارای ظرفیت های ۲۵۶ مگابایت ، ۵۱۲ مگابایت ؛ ۱۰۲۴ مگابایت می باشند . طی سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ عموماً رم هایی که بر روی مادربوردها بسته می شد از نوع اول بود . یادم هست که مادربوردهایی از شرکت گیگابایت ، ام اس آی ، ازروک و مدل هایی از ایسوس از این رم ها استفاده می کردند . رم های دو آل چنل نیز از اصطلاحات معروف آن زمان بود . یعنی رم هایی که بایستی با یکدیگر و یک اندازه و یک شکل روی شیارهای همرنگ در روی مادربورد نصب می شدند وگرنه کامپیوتر روشن می شد اما تصویر نمی داد . رم های شرکت جیل یا ژل از این مدل ها بودند و به رنگ آبی خوش رنگ بودند . اگر کامپیوتر ۵۱۲ گیگابایت یا ۱۰۲۴ مگابایت رم داشت خیلی دیگه به روز بود و لاکچری به حساب می آمد . لازم به ذکر است ویندوز محبوب و مورد استفاده کاربران در این زمان ویندوز اکس پی بود .

آموزش تصویری آشنایی با رم های ddr1,ddr2

رفته رفته رم های نوع دوم طی سال های ۱۳۸۶ وارد بازار شدند . این رم ها در همان ظرفیت های رم های نوع اول یعنی ۲۵۶-۵۱۲-۱۰۲۴ مگابایت را داشت و یک مدل ۲۰۴۸ یا ۲ گیگابایت هم اضافه شده بود. قیمت رم ۱۰۲۴ نوع اول با ۲۰۴۸ تفاوت قیمت چندانی نداشت و از این رو کاربران و خریداران رم ها ترجیح می دادند از نوع رم های دوم استفاده کنند . البته شکل ظاهری این دو رم تفاوت داشت و کاربر را مجبور به ارتقای سیستم می داد تا مادربورد کامپیوتر را تعویض کند بلکه بتواند از رم های نوع دوم استفاده کند . ویندوز پر طرفدار آن زمان ویندوز ویستا بود که بعد از مدتی که اشکالات آن مشخص شد کم کم ویندوز ۷ به جای ویندوز ۷ وارد دنیای کامپیوتر ها شد . در طی سال ها که با این نوع رم ها کار کردم به ندرت خرابی آن ها را شاهد بودم و شاید برای همین بود که گینگستون گارانتی دراز مدت به رم های ساخت تولید خود داده بود . هنوز هم کامپیوتر های بسیاری هستند که از این نوع رم ها استفاده می کنند و چنانچه کاربران با کندی سیستم خود مواجه هستند میتوانند تا اندازه ای معقول که مادربورد کامپیوتر آنها اجازه دهد رم کامپیوترشان را بالا ببرند و سرعت سیستم شان را کمی بهبود بخشند .

 

آموزش و معرفی رم های کامپیوتر نوع تا نوع چهارم

ارسال شده در مقالات - برچسب ها : .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *