Quiet-1024x683

آشنایی با رشته پزشکی و گرایش های آن

رشته پزشکی یکی از رشته های پر طرفدار است که علاقه مندان بسیاری را دارد و  به جرات می توان گفت طرفداران زیادی را دارد .

رشته مهندسی پزشکی هم اکنون در بسیاری از دانشگاه های آزاد اسلامی ، خصوصاٌ قزوین دانشجو می پذیرد

computers7-700x357
رشته مهندسی پزشکی توجه داشته باشید که کنکور رشته های مهندسی پزشکی برای دانش آموزانی است که در دوره دبیرستان رشته ریاضی و فیزیک می باشند بوده است . اما از سال های ۱۳۹۲ به بعد دانش آموزان سایر گروه های آزمایشی نیز می توانند در این رشته آزمون دهند . اما بعد از قبولی بایستی تعدادی واحد جبرانی بگذرانند .

دروس رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه

در نظر داشته باشید این رشته یک رشته مهندسی می باشد مهندسی یعنی آمار و ریاضیات بنابراین اگر تصور می کنید که در این رشته به مفاهیم زیست شناسی و زمین شناسی در رشته تجربی دبیرستان مواجه می شوید ، اینگونه نیست و در این رشته بیشتر با مسائل ریاضیات و فیزیک و تا حدودی معماری کامپیوتر و سخت افزار و تا اندازه ای فیزیولوژی سرو کار خواهید داشت . بنابراین باید در درس ریاضیات تا حدودی قوی باشید . در درس فیزیولوژی تا حدودی با مفاهیم زیست شناسی آشنا می شوید .

انتخاب رشته دانشگاهی کاملاً بر طبق علاقه و انتخاب شخصی و نیاز بازار است تعداد رشته های دانشگاهی در حال حاضر بسیار زیاد می باشند و روز به روز بنا به علوم جدید تعداد و عناوین و گرایش های  آنها گسترش می یابد .

رشته مهندسی پزشکی دارای سه گرایش به نام های بیو الکتریک ، بیومکانیک و بیو مواد (بیومتریال) می باشد . این رشته در زمینه طراحی ابزار دقیق و تجهیزات بیمارستانی و وسایل اندازه گیری پزشکی ، مدل سازی و کنترل سیستم های بیولوژیکی ، پردازش سیستم های بیولوژیکی و تصاویر پزشکی ، طراحی و ساخت سیستم های رهایش مواد بیولوژیکی ، ساخت پروتزها و اندام های مصنوعی ، تاثیر متقابل انسان و ماشین ، تاثیر متقابل مواد در بدن انسان به بحث و گفتگو می پردازد .

در حال حاضر این رشته تا مقطع دکتری تخصصی در ایران وجود دارد و در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین سه دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می گردد . در مقطع دکتری فارغ التحصیلان رشته های مهندسی پزشکی ، مهندسی پلیمر ، مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی مواد ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی شیمی و مهندسی نساجی و فیزیک پزشکی می توانند در این رشته برای مقطع دکتری ثبت نام و آزمون دهند . البته لازم به ذکر است که دانشجویانی که رشته آنان کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی نیست ، می بایست ۱۶ واحد جبرانی بگذرانند .

اما همانطور که گفتم ، این رشته با ریاضیات و آمار و تا اندازه ای فیزیک ارتباط تنگاتنگی دارد و همواره مسائل ریاضیات را در طول دوران تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد . یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهایی که بایستی خوب در آن مسلط باشید ، نرم افزار مطلب می باشد . البته اگر بخواهید در بخش عملی و پیاده سازی این رشته فعالیت کنید .

دانلود دفترچه سوالات آزمون تجربی سال ۱۳۹۵ :
روز جمعه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۵ آزمون علوم تجربی که علاقه مندان به گرایش های پزشکی باید در این آزمون شرکت کنند برگزار شد . دفترچه سوالات این آزمون به زودی در سایت قرار خواهد گرفت .

در صورتی که مطالب گفته شده را کافی نمی بینید و یا سوالی دارید می توانید از طریق دیدگاه یا بخش ارتباط با ما در صفحه اصلی سایت اعلام بفرمایید . .

راهنمای استفاده برخی از امکانات دانشگاه آزاد قزوین

ارسال شده در پروژه ها, دانشگاه, مهندسی پزشکی - برچسب ها : , , , , , , , .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *